Svaka godina je izazovnija od prethodne u borbi za pažnju potrošača. Nove generacija imaju drastično drugačije navike i načine interakcije.
Verujemo da je ključ adekvatna saradnja između retail-a i digitala.Testiranjem različitog sadržaja i detaljnom analizom korisnika - njihovih navika, potreba i šta zapravo njih privlači, znaćeš na koji način da im priđeš i šta da im ponudiš.
Možda je najveći izazov ispratiti potrebe svake generacije, a posebno Generacije Z i Alpha koje trenutno diktiraju tržište. Razlike među generacijama većini je verovatno poznata:
- Generacija Z i Alpha: Poznati su po kratkoj pažnji i sklonosti ka trendovskim sadržajima na platformama poput TikTok-a i Instagrama. Njihova brza konzumacija informacija često znači nedovoljno pažnje za dublje razumevanje ili kritičku procenu etičnosti.
- Generacija Milenijuma: Ova generacija se suočava sa jedinstvenom situacijom: zbog brze evolucije digitalnog okruženja, nalaze se na mostu između Generacije Z/Alpha i Generacije X/ baby boomers - osećaju se dezorijentisanima i nesigurnima u pogledu toga šta je "ispravno" ili "pogrešno" u komunikaciji.
- Generacija X i Baby boomers: Ove generacije imaju svoje ustaljene navike i mišljenja, a često im je teško da se povežu sa brzo-krećućim trendovima i platformom mlađih generacija.
Ova raznolikost ponašanja generacija predstavlja značajan izazov za brendove. Kako se izdvojiti od konkurencije i zauzeti jedinstvenu poziciju na tržištu kada svaka grupa zahteva drugačiji pristup?
Sigurni smo da su se pojavom Tik Tok-a, influensera i Reels-eva mnogi brendovi suočili sa sledećim pitanjima:
1.”Zašto nešto prolazi bolje, a nešto lošije?”
2. “Da li slogani/poruke postaju sleng i da li zaista prate vrendosti brenda?”
3. “Ko su zapravo adekvatni brend ambasadori i da li ostavljaju poruku koja će se pamtiti?” (primer Grand kafa: Dragan Nikolić i Milena Dravić)
4. “Na koji način da se obratim publici?”
5. “Da li je ovo previše?”
6. “Da li kampanju snimiti telefonom i uštedeti budžet za nešto drugo?”
Verujemo da je stalna analiza i posmatranje ciljne grupe jedini pravi put.
Za koje trendove verujemo da će obeležiti 2024. godinu:
Hiperpersonalizacija:
Očekivanja korisnika su porasla. Više ne žele generičke reklame, već one koje odgovaraju njihovim specifičnim interesima, uz personalizovane poruke.
Mikroinfluenseri i uticanje na korisnike:
Preporuke "realnih ljudi" - saradnja sa mikroinfluenserima ili prikazivanje pozitivnih recenzija i iskustava korisnika može biti izuzetno efikasno.
Autentičnost i transparentnost:
Transparentne i autentične reklame koje ne deluju nametljivo, već prikazuju realna iskustva i priče.
Etika i društvena odgovornost:
S obzirom na rastuće trendove brige o životnoj sredini i društvenoj odgovornosti, korisnici sve više biraju brendove koji imaju pozitivan uticaj na svet.
Fokus na iskustvo:
Reklame koje vode na landing stranice sa relevantnim sadržajem, jasnim pozivom na akciju i jednostavnim procesom kupovine, imaju veću šansu na tržištu.
Brendovi moraju razumeti jedinstvene potrebe i ponašanja svake generacije kako bi stvorili autentičnu i relevantnu komunikaciju koja održava njihovu poziciju na tržištu i stvara trajne odnose sa potrošačima, odnosno pravilno mapiranje korisničkog puta.